W jaki sposób odnowić drewniane meble?
obrusy elastyczne Edumax - meble szkolne

Drewniane meble bardzo często stanowią podstawę wyposażenia większości naszych pomieszczeń. Od lat to bowiem właśnie drewno jest jednym z najlepszych, najtańszych i zarazem najbardziej eleganckich materiałów. Ale żeby mogło zachować swoje wszystkie najlepsze właściwości musi być odpowiednio konserwowane – z łatwością może bowiem ulec zniszczeniu. W związku z tym drewniane meble należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć, zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i chemicznymi czy mechanicznymi.

Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich pięknem przez wiele lat – oczywiście jeśli konserwacja będzie przez nas przeprowadzana regularnie. Zanim jednak będziemy mogli odnowić meble należy przygotować powierzchnię do działań renowacyjnych. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

  • szlifowanie powierzchni,
  • odpylenie,
  • nałożenie nowej powłoki.

Jak się bowiem okazuje, to właśnie odpowiednie przygotowanie podłoża jest w tym wszystkim najistotniejsze.

Wszystko dlatego, że bez przygotowania cała nasza praca może pójść na marne – w związku z tym trzeba dobrze powierzchnię przygotować na dalsze prace. Jeśli natomiast chodzi o samo odnawianie mebli drewnianych to będzie się ono różniło w zależności od tego, czy odnawiamy elementy zewnętrzne, czy też wewnętrzne.

O czym pamiętać przy renowacji drewnianych mebli?

W przypadku renowacji elementów zewnętrznych należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zastosować co najmniej jedną warstwę wyrobów kolorowych, dzięki czemu powierzchnia nie będzie szarzeć pod wpływem promieni światła, na które meble zewnętrzne są szczególnie narażone. Dodatkowo, przy odnawianiu trzeba także zastosować nie jedną, lecz kilka warstw zabezpieczających.

Jeżeli natomiast chodzi o meble używane wewnątrz to najlepszym chyba sposobem na ich odnowienie jest tak zwane malowanie kryjące, choć całkiem popularnym sposobem jest także malowanie kolorowymi środkami, lecz z zachowaniem rysunku słojów. Można też zastosować malowanie bezbarwne, do którego wykorzystamy głównie różnego rodzaju lakiery.