Jak działa akumulator hydrauliczny?
Filtr paliwa w koparce dzwigi na sprzedaż

Warto wiedzieć, że silnik hydrauliczny może składać się z różnych elementów, a to oznacza, że możemy w nim spotkać również akumulator hydrauliczny. Warto się o nim trochę więcej dowiedzieć, bo tylko wówczas będziemy w stanie zrozumieć, jak wiele możemy mu zawdzięczać, jeśli chodzi o niezawodne działanie maszyn, które wykorzystywane są w naszej firmie. To też oznacza, że będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę podczas wybierania takiego silnika, tak abyśmy mieli pewność, że akumulator hydrauliczny będzie tutaj działał dokładnie tak, jak powinien.

Zwróćmy na to uwagę

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że taki akumulator hydrauliczny, to po prostu zbiornik, w którym magazynowana jest spora ilość energii hydraulicznej w stosunkowo małej objętości. Może to być energia sprężystości ciała stałego, gazu albo potencjalnego ciężaru. Trzeba tutaj powiedzieć, że w przypadku akumulatorów hydraulicznych mamy możliwość zaobserwowania dwóch właściwości.

Z jednej strony niewielka ściśliwość cieczy zaburza magazynowanie energii w małej objętości, ale dzięki temu możliwe jest oddawanie sporej siły. Z drugiej strony gaz jest wysoce ściśliwy, a więc można gromadzić spore ilości energii w niedużej objętości. Taki akumulator hydrauliczny elastycznym separatorem podzielony jest na dwie komory. W jednej znajduje się azot, a w drugiej ciecz. Kiedy ciecz przepływa przez urządzenie, ma większe ciśnienie niż azot, a wówczas ma miejsce sprężenie gazu, a separator przyjmuje taki kształt, aby akumulator mógł przyjąć niezbędną ilość cieczy. Kiedy ciśnienie spada akumulator hydrauliczny oddaje ciecz do układu, co trwa aż ciśnienie gazu nie uzyska wartości, jakie miało na początku.

www.powiatzachodni.pl

Dodatkowe źródło energii

Taki akumulator hydrauliczny znajduje się poza roboczym centrum instalacji hydraulicznej. To oznacza, że jest po prostu dodatkowym źródłem energii, które może być wykorzystywane jedynie okresowo, a więc przez chwilę, kiedy takie zapotrzebowanie na energię się pojawia. Tak naprawdę jest to rezerwa energii, a nie stale źródło zasilania. Warto też wiedzieć, że takie akumulatory hydrauliczne mogą dzielić się na tłokowe, pęcherzowe czy membranowe. Każdy z nich ma trochę inne działanie, chociaż jednocześnie ich zastosowanie pozostaje cały czas takie samo. Warto popatrzeć jak działają takie akumulatory hydrauliczne i dlaczego tak ważne jest to, aby były one wykorzystywane w układach hydraulicznych, które montowane są w naszych maszynach.

Naprawdę stanowią źródło dodatkowej energii, która może wspomóc pracę naszych urządzeń.