Dokładnie wyliczajmy materiały budowlane

Oczywiście podczas remontu musimy się liczyć z tym, że może dojść do jakichś nieprzewidzianych sytuacji, które będą skutkowały tym, że będziemy potrzebowali więcej materiałów budowlanych niż pierwotnie zakładaliśmy. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyśmy wiedzieli, jakie minimalne ilości potrzebujemy z każdego rodzaju, tak abyśmy mieli pewność, że nie zabraknie nam nagle odrobiny farby. Jeśli już wyliczymy tą minimalną ilość materiałów budowlanych jaką potrzebujemy, to powinniśmy do niej doliczyć jeszcze trochę.

Lepiej kupić trochę więcej i mieć na zapas, albo oddać to czego nie otworzyliśmy, niż specjalnie jechać do sklepu po jedną puszkę farby.

Jak to sprawdzić?

Jeśli chcemy pomalować ściany albo położyć podłogi, to oczywiście musimy policzyć ile mamy metrów kwadratowych do pokrycia, następnie sprawdzić jaką powierzchnię jesteśmy w stanie mniej więcej pomalować jedną puszką farby, albo jaką wielkość ma poszczególny panel lub płytka, i na tej podstawie wyliczyć to, ile danego materiału budowlanego potrzebujemy. Na tej samej zasadzie powinniśmy wyliczyć także zapotrzebowanie na inne materiały budowlane, ale może się jednak okazać, że mimo wszystko nie będziemy tak do końca przekonani czy podjęliśmy odpowiednią decyzję.

Wówczas najlepiej będzie jeśli udamy się do sklepu z materiałami budowlanymi, przekażemy pracownikowi dokładne wymiary naszych ścian i podłóg, a on wyliczy nam wszystko i dokładnie powie, ile worków czy puszek potrzebujemy, tak abyśmy mieli pewność, że te materiały budowlane kupimy w takiej ilości w jakiej są nam potrzebne. Może się wówczas okazać, że to co nam zostanie, będziemy mogli zostawić na ewentualne poprawki, chyba że nie otworzyliśmy danego opakowania i jest ono fabrycznie zamknięte, wówczas możemy sprawdzić, czy czasami nie uda się go zwrócić do sklepu, oczywiście pod warunkiem, że będziemy dysponowali paragonem, który będzie potwierdzał fakt nabycia danego produktu.

Skorzystajmy z internetu

Co jeśli chcemy sprawdzić czy dobrze wszystko wyliczyliśmy, ale nie chcemy prosić o pomoc pracownika sklepu? Wówczas możemy zajrzeć na specjalne strony internetowe, które przeznaczone są właśnie do takiego obliczania zapotrzebowania na materiały budowlane.

Tam będziemy musieli wybrać o jakie konkretnie materiały budowlane nam chodzi, jaką mamy powierzchnię, wpisać w odpowiednie miejsca wszystkie dane i poczekać aż program sam nam wszystko policzy. Oczywiście do tych podanych danych warto dodać trochę więcej, ale dzięki temu będziemy mieli pewność, że niczego nam nie zabraknie, i będziemy mogli spokojnie pracować bez obaw, że przy jednej pękniętej płytce będziemy musieli specjalnie jechać po ich kolejne opakowanie, tracąc niepotrzebnie czas. Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, jak chcemy wyliczyć potrzebne materiały budowlane.

Czy chcemy to obliczyć sami, czy chcemy skorzystać z pomocy sprzedawcy, a może jednak skorzystamy z możliwości jakie dają kalkulatory internetowe?.