Schody wewnętrzne są niezbędne w domu piętrowym
sztukateria styropianowa płyty warstwowe cena

Jeżeli budujemy dom parterowy, to w ogóle nie musimy się przejmować tematem schodów w jego wnętrzu, chyba że mamy użytkowe poddasze, ale wówczas mogą wystarczyć takie schody składane. Jednak w przypadku domu piętrowego, kwestia schodów i tego jakie powinny one być jest niezwykle ważna. Dlatego nie powinno nas dziwić, że możemy się spotkać z tak różnorodnymi propozycjami, bo przecież każdy z nas ma inny gust, a producenci schodów dokładają wszelkich starań, aby na każde z oczekiwań móc odpowiedzieć.

Betonowe czy drewniane?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, z jakiego materiału powinny być wykonane nasze schody. Są ludzie, którzy robią takie betonowe, bo są one mocne, a dodatkowo można je wykonać od razu podczas budowy, co sprawia, że odchodzi nam później problem ich tworzenia, a zostaje tylko konieczność odpowiedniego przygotowania, tak aby były mocne, ale też żeby ładnie się prezentowały. Z drugiej strony możemy wybrać schody robione z drewna, które będą wykonane specjalnie dla nas, a dodatkowo też będziemy mogli powiedzieć, w jakim ostatecznie kolorze mają one być, tak aby pasowały do wystroju całego domu.

Co więcej, ważne jest tutaj to, że do takich drewnianych schodów, będziemy mogli od razu wykonać też drewnianą poręcz, dzięki czemu korzystanie z takich schodów, będzie nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze.

Proste czy okrągłe

Inną kwestią nad którą z pewnością musimy się pochylić, jest to, czy nasze schody mają być proste, czy okrągłe. W przypadku tych pierwszych będą one zwyczajne, proste, może się okazać, że nie będą się nawet zbytnio rzucały w oczy. Znowu w przypadku schodów, które będą się spiralnie skręcały, możemy być pewni, że będą one ciekawie się prezentowały, będą przyciągały wzrok gości, ale może się okazać, że trudniej będzie po nich wnieść coś na górę. Dlatego właśnie dokładnie musimy się zapoznać z tymi propozycjami, przemyśleć, które z nich będą dla nas odpowiednie, tak abyśmy mieli pewność, że to co ostatecznie wybierzemy, będzie spełniało wszystkie nasze wymagania.

Podświetlenie schodów

Aby schody były bezpieczne, muszą być nie tylko odpowiednio wyprofilowane, ale także musimy mieć pewność, że wszystko dobrze będziemy na nich widzieć.

Dlatego warto się zastanowić, w jaki sposób mają być one podświetlone. Z jednej strony możemy zamontować na nich lampę, która będzie oświetlała wszystko z góry. Z drugiej strony możemy zamontować na ścianie kilka kinkietów, tak aby tworzyły one oświetlenie stopni, ale też możemy zadbać o to, aby każdy stopień był osobno podświetlony. Możemy do tego wykorzystać taśmy ledowe, które będą przyczepione przy ścianie, na dole tak aby światło padało bezpośrednio na stopnie, co sprawi, że będą one dobrze widoczne, a jednocześnie w nocy, nie trzeba będzie zapalać dużego światła, które mogłoby razić w oczy. Możliwości, jeśli chodzi o wybór schodów i ich późniejsze wykończenie jest wiele. Warto poszukać inspiracji, popytać ekspertów.

Może się okazać, że dzięki nim wpadniemy na rozwiązanie, o którym wcześniej sami, w ogóle byśmy nie pomyśleli.