Ze względu na duży wybór bram, wiele osób ma problem z podjęciem odpowiedniej decyzji. Brama powinna bowiem nie tylko pasować do ogrodzenia, ale również i do otoczenia. Pod uwagę należy wziąć jednak nie tylko walory wizualne, ale także praktyczne.

Ważny jest materiał, z którego wykonana jest brama, ponieważ zazwyczaj chcemy użytkować ją przez wiele lat. Do pożądanych cech zalicza się zatem wytrzymałość oraz stabilna konstrukcja. Wśród bram wjazdowych wyróżniamy dwie główne kategorie: przesuwne oraz rozwierane.

Bramy rozwierane dostępne są w dwóch opcjach: jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe. Do ich wad zalicza się to, że należy posiadać odpowiednio dużo miejsca w przypadku ich montażu. Bramy przesuwne można podzielić na samonośne oraz przesuwne po szynie.

Ten typ bram jest szczególnie popularny na ogródkach działkowych. Jednakże w niektórych przypadkach bramy te wymagają częstego czyszczenia z różnego rodzaju zabrudzeń. Przy wyborze odpowiedniej bramy warto zdecydować czy będziemy otwierać ją ręcznie, czy za pomocą specjalnego napędu.

Dla wielu użytkowników bram z napędem jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy bowiem nacisnąć odpowiedni przycisk by drzwi bramy uległy otwarciu bądź zamknięciu. Ten typ bram bardzo często montowany jest w garażach.